بیوگرافی ریک فلیر:

ریچارد مورگان فلیر ملقب به نیچر بوی ، در 25 فبریه 1949 در شهر تنسی در ممفیس به دنیا آمد. ریک فلیر كه پدر و مادر واقعی خود را ندیده است توسط یك زن و شوهر كه سرپرستی او را بر عهده گرفته بودند بزرگ شد ، ریک فلیر اول در محله " ادینا " در مینه سوتا زندگی می كرد كه بعد از مدتی به شارلوت در كارولینای شمالی نقل مكان نمود. او دانشجوی رشته پزشكی در دانشكده مینه سوتا بود. ناپدری او نیز پزشك بود و نا مادریش بازیگر بود. در سال 1967 ریك از طرف دبیرستان به سمت رسلینگ كشیده شد. فلیر در سن 22 سالگی توسط "ورن گین" آموزش های لازم را دید و یك سال بعد در دهم دسامبر 1972 به طور رسمی وارد AWA شد. ریك فلیر طی دو سال در AWA فعالیت داشت كه در سال 1974 فلیر به دلیل نقل مكان به شهر شارلوت به NWA رفت و كارش را در آنجا ادامه داد ، در همان دوران بود كه فلیر لقب نیچر بوی "NATURE BOY" را برای خود انتخاب كرد.

ریک فلیر اولین مسابقه رسمی خود را در ان دبلیو ای NWA در تاریخ 17 می 1974 انجام داد و توانست حریف خود ( لز تیچر ) را شكست دهد. كمی بعد فلیر با شكست "پال جونز" توانست عنوان NWA Mid Atlantic Television title را از آن خود كند كه این اولین عنوان رسمی فلیر در دوران حرفه ایش بود ، ریک فلیر در اواخر سال 1975 دچار مصدومیت شدیدی شد و كمر او دچار شكستگی شد كه به مدت سه ماه از میادین به دور بود . فلیر پس از بازگشت همچنان در NWA فعالیت داشت و در آنجا همراه با بزرگانی همچون: بوبو برازیل ، دادی روگرز ، جیمی اسنوكا ، بیگ جان استاد ، كن پاترا ، بلك جك ، ایرون شیك ، گرگ ولنتاین ، رودی پایپر ، ایوان كولوف و ... به یك سوپراستار بزرگ و كامل تبدیل شد

زندگی نامه ریک فلیر:

 • دهه ی 80 ، قهرمان سنگین وزن NWA ، و Four Horsemen

این دهه آغاز خوبی برای فلیر بود چرا كه در این دهه او توانسته بود كه شش بار قهرمان سنگین وزن جهان بشود . اگر چه فلیر در بعضی شوها نشان خود را از دست میداد ، اما به سرعت آن را پس میگرفت . ضمن اینكه در این دهه او گروه Four Horsemen را هم تشكیل داد .

دراواخر سال 1991 ریك در دابلیو دابلیو اف دیده میشد . كه همین باعث شد تا او در رویال رامبل 1992 حضور پیدا كند و با خوش شانسی نفر اول رویال بشود و ضمن اینكه قهرمان WWF هم بشود . زیرا قرار بود كه هر كسی كه برنده ی رویال رامبل 1992 شود كمربند WWF Champion به او تعلق گیرد . اما در رسلمنیا همان سال رندی سویج توانست كه ریك را شكست داده و هنوان قهرمانی از آن خود كند . در ساتردی نایت مین ایونتی كه بعد از رسلمنیا انجام شد تیم هولك هوگن و سید توانستند كه تیك ریك فلیر و اندرتیكر را شكست دهند ، ریك در همان سال با كمك ریزر رامون توانست كه كمربند قهرمانی را بار دیگر از رندی سویج پس بگیرید و نهمین قهرمانی خود را جشن بگیرید . در یكی از هاس شو ها هم برت هارت توانست كه ریك فلیر را شكست داده و خود را قهرمان WWF كند .  فلیر تا اوایل سال 1993 در دابلیو دابلیو اف حضور داشت . اخرین حضور او در دابلیو دابلیو اف برمیگردد به 25 ژانویه 1993 در Monday Night Raw  كه مستر پرفكت توانسته بود ریك فلیر رو شكست بده .

در 18 جولای 1993 ریك فلیر بعد از استراحت شش ماهه به دابلیو سی دابلیو بازگشت ، و در همان بازگشتش توانست كمربند قهرمانی سنگین وزن را بار دگر به آلبوم افتخارات خودش افزون كنه ، در اواخر سال 1995 ریك باز هم گروه Four Horsemen را تشكیل داد ، در اواسط سال 1996 درگیری های بین این گروه و NWO پیش امد كه یكی از بهترین دوران WCW بود ، ریك در اواخر سال 1996 دچار مصدومیت شد و برای بهبودی آن به ژاپن رفت ، ریك در مارچ 1997 باز به دابلیو سی دابلیو بازگشت ، در اوایل سال 1998 مشكلاتی بین او و اریك بیشاف جنرال منیجر بخت دابلیو سی دابلیو پیش آمد و این باعث شد كه ریك برای مدتی از دابلیو سی دابلیو به دور باشه ، فلیر در اكتبر سال 1998 با بازگشت خود توانست كه در همان شب اریك بیشاف را شكست دهد ، اما در PPV استاركید سال 1998 مغلوب او شد ، ریك تا اواسط سال 2000 در دابلیو سی دابلیو فعالیت داشت و توانست در این مدت برای سه بار دیگر قهرمان سنگین وزن شود كه آخرین آن هم برابر كوین نش بود ، آخرین مسابقه ریك در سال 2000 برابر پسرش دیوید فلیر بود كه آن مسابقه را با شكست پشت سر گذاشت و برای مدتی دابلیو سی دابلیو را ترك نمود ، اما در فبریه سال 2001 ریك باز به دابلیو سی دابلیو بازگشت . اما لیگ دابلیو سی دابلیو در تاریخ 26 مارچ به طور رسمی به فعالیت خود پایان داد كه در آنروز استینگ و ریك فلیر مقابل هم قرار گرفته بودند .

در 19 نوامبر 2001 دابلیو دابلیو اف سورپرایز بزرگی داشت و ان حضور فلیر در دابلیو دابلیو اف بود ، استوری لاین ریك در دابلیو دابلیو اف با وینس مك مهن شروع شد كه در رویال رامبل سال 2002 ریك توانست در مسابقه استریت فایت وینس را شكست دهد ، بعد از آن اندرتیكر  ریك فلیر را حریف خود در رسلمنیا 18 معرفی میكند كه در رسلمنیا آندرتیكر توانست كه ریك را شكست دهد ، مدتی هم درگیری های بین او و كریس جریكو پیش امده بود ، در همان سال عكس ریك فلیر بر روی پوستر WWF Draft بود ، در بكلش 2002 فلیر با كمك به آندرتیكر باعث شد كه استون كلد بازنده ی میدان باشه و این تیكر باشد كه به مصاف هوگن در جاجمن دی برای چمپین شیپ برود ، فلیر بعد از آن به سمت گروه nWo رفت و در جاجمن دی هم او و بیگ شو توانستند كه در مسابقه هندی كپ مچ استون كلد را شكست دهند ، ریك تا قبل از سپتامبر سال 2002 استوری لاین كوتاهی با ادی گئررو داشت و در آنفورگیون سال 2002 با كمكی كه به تریپل ایچ كرد باعث شد تا تریپل ایچ قهرمان سنگین وزن باقی بمانه .

 • Evolution

در 18 نوامبر 2002 با آمدن باتیستا و رندی اورتن گروه ایوولوشن تشكیل شد ، در همان ابتدا اسكات استینر رقیب اصلی این گروه بود كه اتفاقات جالبی در این مدت رخ داد ، اما بعد از نو وی ات 2003 كه تریپل ایچ توانست كه استینر را در مسابقه چمپین شیپ شكست بده ، استوری اینها به پایان رسید ، بوكر تی رقیب بعدی این گروه بود كه در رسلمنیا 19 تریپل ایچ توانست كه او را هم شكست دهد ، از ان پس شان مایكلز و كوین نش از مخالفان این گروه بودند و مسابقات زیادی بین ایوولوشن و انها رخ داد كه اكثریت انها با پیروزی های ایوولوشن خاتمه میافت ، اما اصلی ترین حریف گروه ایوولوشن بیل گلدبرگ بود كه او تنها كسی بود كه توانسته بود به تنهایی از پس این گروه برآید ، در ارماگدن 2003 تمامی اعضای گروه ایوولوشن صاحب كمربند شدند ، رندی اورتن با پیروزی برابر راب ون دم توانست كه كمربند بین قاره ای را از آن خود كند . ریك فلیر و باتیستا هم توانسته بودند كه كمربند های تگ تیم را مال خود كنند . تریپل ایچ هم در مسابقه ی سه نفره توانست كه كین و گلدبرگ را شكست دهد و كمربند سنگین وزن جهان را مال خود كنه . این بهترین و تاریخی ترین شب برای ایوولوشن بود ، در 16 فبریه سال 2004 راب ون دم و بوكرتی توانستند كه باتیستا و ریك فلیر را شكست دهند و قهرمانان جدید تگ تیم شوند . كریس بنوا هم در رسلمنیا 20 توانست كه كمربند تریپل ایچ را مال خود كند ، ادج هم در ونجنس 2004 با برد برابر رندی اورتن قهرمانی اورتن را از او گرفت . این مدت بدترین زمان این گروه بود . اما در سامراسلم 2004 رندی اورتن توانست كه كمربند سنگین وزن را از كریس بنوا بگیره و جوان ترین قهرمان سنگین وزن تاریخ رسلینگ شود ، در شب بعد سامراسلم ایوولوشن در جشنی كه برای قهرمانی اورتن گرفته بودند ناگهان به اورتن حمله كردند و تریپل ایچ چلنجر اورتن در آنفورگیون 2004 شد و توانست كه كمربند سنگین وزن را از اورتن بگیرید ، ایوولوشن تا اوایل سال 2005 همچنان پا بر جا بود كه با حوادثی كه در ایلمنیشن چیمبر رخ داد و باز بینی فیلم آن در راء فردای نیو یرز ریوولوشن باعث شد كه باتیستا هم از این گروه خارج شود و استوری لاین او با تریپل ایچ و ریك فلیر آغاز شود كه در نهایت هم در رسلمنیا تریپل ایچ را شكست داد و برای اولین بار قهرمان سنگین وزن جهان شد .

 • ماه می 2005 و طلاق الیزابت فلیر

الیزابت فلیر همسر دوم ریك فلیر طی اظهاراتی كه به دادگاه نموده بود خواستار جدایی از ریك شده بود . دلایل او برای طلاق:

 1. كتك زدن های مكرر

 2. مصرف بی رویه مشروب

 3. فریاد های مكرر

 4. ضمن اینكه او اعلام كرد كه یكبار ریك قصد خفه كردن او را داشته

به هر حال این دو در ماه می 2005 از یكدیگر جدا شدند .

 • قهرمانی بین قاره ای

فلیر در انفورگیون 2005 توانست كه كارلیتو را شكست دهد و قهرمان جدید بین قاره ای شود .

 • ریك فلیر و تریپل ایچ

 در تاریخ سوم اكتبر سال 2005 در یك شب ویژه در راء تریپل ایچ و ریک فلیر به مصاف كارلیتو و كریس مسترز رفته بودند كه بعد از مسابقه تریپل ایچ ناگهان با اسلچهمر (پتك) به ریك فلیر حمله ور شد و به طور وحشتناكی فلیر را خون آلود نمود ، درگیری های انها تا تابو توئزدی 2005 ادامه داشت كه در تابو توئزدی ریك فلیر توناست در مسابقه استیل كیج فلیر را شكست دهد و از قهرمانی خود دفاع كند ، درگیری آنها تا سروایوور سیریس سال 2005 همچنان ادامه داشت كه در سروایوور سیریس این تریپل ایچ بود كه توانست در مسابقه لست من استندینگ مچ ریك فلیر را شكست دهد .

ریك فلیر روند خوبی را در یائ ادامه میداد و به مانی این د بنك رسلمنیا 22 هم راه پیدا كرد . بعد از رسلمنیا با حضور اوماگا در راء درگیری های ریك با اوماگا آغاز شد و در بكلش هم با هم مسابقه دادند كه اوماگا برنده ی آن مسابقه بود . بعد از بكلش درگیری های او و میك فولی آغاز شد كه تا سامراسلم 2006 ادامه داشت كه ریك در همه ی انها پیروز بود . در آن دوران بود كه رودی پایپر ، داستی رودز و اس جی تی اسلاتر به راء آمده بودند و كمك حال فلیر بودند ، در سروایوور سیریس سال 2006 هم تیم فلیر توانست كه تیم اسپریت اسكواد را شكست دهند و قهرمانان جدید تگ تیم شوند . فلیر دورانی هم با كنی و ریتد ار كی او استوری داشت كه در درفت سال 2007 به اسمكدان منتق شد . ریك فلیر در اسمكدان نتایج خوبی را گرفت و در بعضی هفته ها با باتیستا تگ تیم بودند . چندی بعد ریك باز به راء منتقل شد ، در جشن 15 ساله شدن راء گروه ایوولوشن تنها برای یك شب تشكیل شد و باتیستا ، ریك فلیر و تریپل ایچ توانستند كه تیم رندی اورتن ، ادج  و اوماگا را شكست دهند .

 • Career Threatening Matches

در اواخر سال 2007 برای ریک فلیر مسابقات Career Threatening Matche در نظر گرفته شد ، كه ریك فلیر اگر بازنده ی ان مسابقات میشد باید از دنیای كشتی خداحافظی می كرد ، ابتدا در راء برابر رندی اورتن قرار گرفت كه این مسابقه را با پیروزی پشت سر گذاشت ، سپس برابر اوماگا قرار گرفت كه او را هم شكست داد . بعد از آن نوبت به تریپل ایچ رسید كه آن مسابقه هم با پیروزی فلیر به اتمام رسید ، در 14 ژانویه 2008 ویلیام رگال را شكست داد ، در رویال رامبل برابر ام وی پی قرار گرفت و توانست كه اون را هم شكست بده ، در اسمكدان باز هم ام وی پی را مغلوب خود كرد ، در نو وی آت برابر میستر كندی قرار گرفت و توانست كه كندی را هم شكست دهد ، در هفده مارچ برابر وینس مك مهن فائق امد . بعد از نو وی ات اعلام شد كه فلیر جزو هال او فیمر های سال 2008 است كه داستان او و شان مایكلز آغاز شد . قرار شد تا این دو در رسلمنیا برابر یكدیگر قرار گیرند و یكی از به یاد ماندنی ترین مسابقات تاریخ رسلینگ رقم خورد . در این مسابقه نفس گیر این شان مایكلز بود كه توانست ریك فلیر را شكست دهد و باعث شود كه ریك برای همیشه از دنیای كشتی حرفه ای خداحافظی كند .

 • مراسم خداحافظی و تقدیر از ریك فلیر

در شب بعد از برگزاری رسلمنیا 24 در راء مراسم با شكوهی برای ریك فلیر ترتیب داده شد كه به نوعی با شكوه ترین مراسم های تاریخ دابلیو دابلیو ای بود ، در آن شب اكثر كشتی گیران قدیمی و فعلی به نوبت با معرفی كردن آنها توسط تریپل ایچ وارد رینگ میشدند و فلیر را در آغوش میگرفتند و از او تقدیر و تشكر میكردند ، تماشاچیان هم  با هم فریاد "Thank You Ric" سر میدادند ، بسیار شب زیبا و پر احساسی بود ، به طوریكه شاهد اشك بر گونه های اكثر حاضرین آن شب بودیم . ضمن اینكه در همان شب آندرتیكر  نیز وارد شد و برای ریك فلیر احترام گذاشت . بعداز او هم وینس مك مهن كه در آن دوران اصلا در شوء ها حضور نداشت وارد شد . ریك به همراه خانواده  خود رینگ را ترك و با تك تك سوپراستار ها دست داد و ورزشگاه را ترك نمود . به این ترتیب ریك با یك مراسم با شكوه از دنیای كشتی حرفه ای خداحافظی كرد .   

باتیستا بعد از آن هفته اعلام نمود كه به دلیل باز نشسته شدن ریك فلیر توسط شان مایكلز قصد انتقام جویی از مایكلز را دارد .

ریک فلیر در دوران بازنشستگی خود چندین بار در شب های ویژه ی راء حضور پیدا می كرد. اما بعد از مدتی اعلام کرد که نمی تواند از دنیای کشتی کج دور باشد و این بار به کمپانی تی ان ای رفت و در حال حاظر در کمپانی تی ان ای حضور دارد.

 قهرمانی های ریک فلیر:

ریک فلیر پر افتخار ترین سوپراستار تاریخ کشتی کج  به حساب می آید كه توانسته است 16 بار عنوان قهرمانی سنگین وزن را كسب نماید

 1. هفدهم سپتامبر 1981 :: با برد برابر داستی رودز - St Louis

 2. بیست و چهارم نوامبر 1983 :: با برد برابر هارلی ریس - Starrcade - steel cage match

 3. بیست و چهارم می 1984 :: با برد برابر كری وان - Japan

 4. هفتم سپتامبر 1986 :: با برد بر داستی رودز - St Louis

 5. بیست و ششم نوامبر 1987 :: با برد بر ران گاروین - Starrcade - steel cage match

 6. چهارم می 1989 :: با برد برابر ریكی استیمبات - Wrestle War

 7. یازدهم ژانویه 1991 :: با برد برابر استینگ - East Rutherford, NJ

 8. نوزدهم ژانویه 1992 :: برنده مسابقه 30 نفره رویال رامبل و گرفتن WWF Champion title

 9. یكم سپتامبر 1992 :: با برد برابر رندی سویج - Hershey, PA

 10. هجدهم جولای 1993 :: با برد برابر بری ویندهام - Clash of Champions 24

 11. بیست و هفتم دسامبر 1993 :: با برد برابر ویدر - Starrcade

 12. بیست و هفتم دسامبر 1995 :: با برد برابر رندی سویج - Starrcade

 13. یازدهم فبریه 1996 :: با برد برابر رندی سویج - Superbrawl - steel cage match

 14. چهاردهم مارچ 1999 :: با برد برابر هولك هوگن - Uncensored - first blood match

 15. پانزدهم می 2000 :: با برد برابر جف جرت - Monday Nitro

 16. بیست و نهم می 2000 :: با برد برابر كوین نش - Monday Nitro

برخی دیگر از قهرمانی ها و عناوین ریک فلیر:

کسب کمربند قهرمانی دبلیو دبلیو ای وورد تگ تیم چمپیونشیپ - کسب کمربند قهرمانی بین قاره ( اینترکنتینانتال ) - کسب کمربند قهرمانی یونایتد استیس - قهرمان رویال رامبل 1992 - کسب کمربند قهرمانی ان دبلیو ای یونایتد استیس - کسب کمربند قهرمانی ان دبلیو ای تگ تیم و .....

لقب ها :

نیچر بوی ( The Nature Boy ) - قهرمان واقعی جهان ( The REAL World's Champion ) - بهترین کشتی کج کار تمام دوران ( The Greatest Wrestler Of All Time ) و ...

وضعیت تاهل :

ریک فلیر تا كنون سه بار ازدواج كرده است كه از دو تای انها صاحب چهار فرزند می باشد .

 1. لسلی گود من: همسر اول ریك فلیر -  از 28 اگست 1971  تا  18 جولای 1983 - دارای دو فرزند

 2. الیزابت فلیر: همسر دوم ریك فلیر - از 27 اگست 1983 تا سال 2006 - دارای دو فرزند

 3. تیفنی وندیمارك: همسر سوم ریك فلیر - از 27 می 2006 تا كنون

كوتاه و جالب از ریك فلیر:

ریک فلیر دارای قدی به طول 185 سانتیمتر و وزنی برابر 110 كیلوگرم است.

حركت پایانی : Figure Four Leg Lock

بر اساس یك رای گیری به عمل آمده ریک فلیر سومین كشتی گیر برتر قرن شناخته شده است.

شخصی كه اكثر سوپراستار های امروزی او را الگوی خود قرار دادند.

دو پسر به نامهای "دیوید" و "ره ید" ، دو دختر هم به نامهای "میگن" و "اشلی" دارد.

او تنها سوپراستاری است كه عنوان های قهرمانی NWA & WWF & WCW را در پرونده خود دارد.

در سالهای 81 ، 84 ، 85 ، 86 ، 89 و 92 برای شش سال به عنوان مرد سال PWI انتخاب شده است.

همچنین ریک فلیر یك مدرسه شبانه روزی خیریه افتتاح نموده است.